Ajutine import – mis tolliformaalsus see veel on?
Ajutine import võib kõlada päris kentsaka terminina, kuid selle taga peitub üsnagi pragmaatiline põhjus.
1950-ndate aastate paiku hakkas Maailma tolliorganisatsioon (WCO) koos Maailma kaubandusorganisatsiooniga (WTO) otsima lahendust sisse- ja väljaveo tolliprotseduuride lihtsustamiseks, et kergendada teatud kaupade ühest riigist teise ajutist toimetamist ning seejärel jälle välja viimist (näiteks näitustel ja messidel osalemiseks või ajutiseks hoolduseks).
Otsitud lahendus sai kahe organisatsiooni omavahelise tööna paika pandud kahe raamdokumendiga: 1961 sõlmitud ATA konventsiooniga ning aastaid hiljem, 1990. aastal sõmitud Istanbuli konventsiooniga.
Toome lihtsa näite. Oletame, et Sul on vaja transportida väljaspoolt Euroopa Liidu territooriumit tagasi kaupa garantiiremondiks. Nagu iga kauba importimiseks EL-väliselt, peaksime koostama sellele importdeklaratsiooni, et Eesti riik saaks rakendada nende suhtes makse.
Et vältida Eestisse tulnud ühe ja sama kauba topeltmaksustamist garantiiremondi tõttu, rakendatakse sellistel puhkudel ajutist importi, mis võimaldab siis seda, et kaup vabastatakse kas täielikult või osaliselt importtollimaksudest.
Täielik või osaline importtollimaksudest vabastus oleneb muidugi ajutise impordi eesmärgist ning selle rakendamiseks on vaja saada tolli luba.
Ajutine import hõlmab kolme loatüüpi
- Lihtsustatud luba – kasutatakse enamjaolt ajutise impordi tarvis, mis väljastatakse ühekordsete juhtumite puhul.
- Tavaline luba – kasutatakse korduvatel juhtudel ja loa protseduuri rakendatakse vaid ühes riigis.
- Ühtne luba – kasutatakse korduvatel juhtudel, kui loa protseduuri on vaja rakendada mitmes riigis.
Peamiselt kasutataksegi ajutist importi, kui on tarvis eelnevalt tarnitud kauba suhtes rakendada toiminguid, mis tagavad toote säilimise või nõuete täitmise – näiteks saabub remonti või hooldusesse. Üldjuhul määratakse loale aeg, kui kaua see kehtib ning mille lõppedes peab olema kaup uuesti eksporditud (re-eksport). Kui tähtaega ei ole määratud, siis kehtib see kaks aastat.
Kogu eelneva protseduuri eelduseks on, et kaup peab säilima muutumatul kujul, samas ei kuulu siia muudatused, mida tehakse, et kaupa säilitada või tehnilisi nõudeid täita.
Detailsemalt on võimalik ajutise impordi ja ATA-temaatikaga end kurssi viia Maksu- ja Tolliameti kodulehel SIIT. ATA temaatikat oleme käsitlenud ka ise oma blogipostituses siin.