Transport ja logistika uksest ukseni | ETS LogistikaTransport ja logistika uksest ukseni | ETS Logistika

Mida tähendab mõiste IMO?

Lene_Aadli_1

Kirjutas Lene Aadli

IMO ja IMDG

Meretransporti organiseerides või tellides, puutud kindlasti kokku lühendiga IMO. Kirjutame siinkohal lahti, millega täpsemalt tegemist on.

IMO (International Maritime Organisation) on 1948. aastal loodud Rahvusvaheline Mereorganisatsioon, mis reguleerib rahvusvahelist laevandust. IMO peamine eesmärk on arendada ja hallata ühtset rahvusvahelist laevanduse reglementi. Viimase eesmärk on tagada mereohutus ja -turvalisus, säästa keskkonda, lahendada juriidilised küsimused ning fikseerida osapoolte tehniline koostöö.

2015. aasta seisuga kuulub IMO´sse 171 riiki. Eesti (vastavaks ametkonnaks on Veeteede Amet) liitus organisatsiooniga 1992. aastal.

Antud organisatsioon on avaldanud rahvusvahelise ohtlike kaupade mereveo eeskirja (IMDGInternational Maritime Dangerous Goods Code), mida uuendatakse iga kahe aasta tagant. Rahvusvaheline ohtlike kaupade mereveo eeskiri fikseerib nõuded ainete ja esemete transportimiseks, mis plahvatus-, tule- või kiiritusohu, mürgisuse, sööbivuse või muude omaduste tõttu võivad tekitada veoprotsessis kahju inimeste tervisele, keskkonnale või varale.

Pane tähele, et analoogsed rahvusvahelised kokkulepped ohtlike ainete vedudeks on olemas ka ülejäänud transpordiliikide kohta:

  • Ohtlike veoste rahvusvaheline autoveo Euroopa kokkulepe (ADR)
  • Ohtlike veoste rahvusvaheline raudteeveo kokkulepe (RID)
  • Ohtlike veoste rahvusvaheline siseveeteede Euroopa kokkulepe (ADN)
  • Lennuveo korral (IATA ja ICAO regulatsioon)

Oluline:

Rahvusvaheline ohtlike kaupade mereveo eeskiri (IMDG) sätestab, et sadamas vastuvõetav ohtlik kaup peab olema nimetatud, pakitud ja märgistatud (varustatud siltidega ja plakatitega) IMDG nõuete kohaselt. Kauba saatja on täielikult vastutav õige märgistuse eest.

Ametlikes ja tehnilistes dokumentides ei ole lubatud piirduda ainult ohtliku aine kaubandusliku nimetusega. Oluline on siinkohal ohtliku aine õige nimetus (the proper shipping name) antud kauba deklareerimisel ohtliku kaubana, mis esineb Eesti Vabariigi poolt tunnustatud rahvusvahelises veoeeskirjas, näiteks IMDG.

Juhul, kui tellid multimodaalse transporditeenuse (ühendab endas kahte või enamat transpordiliiki, näiteks laeva- ja autotransporti), on väga oluline, et kauba nimetused, pakendamine ja märgitamine vastaks mõlema transpordiliigi ohtlike kaupade veo nõuetele.

Küsi pakkumist
vastame minutitega.

Meil on hea meel kirju saada! Kirjuta oma hinnapäring või küsimused allolevasse vormi, saada ära ja me vastame Sulle kohe!