Vaata kasulikke noppeid ETS Logistika Suurbritannia seminarist
9. augusti ETS Logistika klientide seminaril rääkis Brexitist ja äri tegemise eripäradest Suurbritannias Andreas Heiki Pant (EASi ekspordinõunik Suurbritannias).
Heiki Pant on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ekspordinõunik Londonis, kes annab Eesti firmadele nõu Briti turule jõudmisel. Eelnevalt on Heiki Pant töötanud ekspordinõunikuna Taani välisministeeriumis. Toimud seminari kajastasid ka ETV ja ETV+ uudistesaated “Aktuaalne Kaamera” ja “Актуальная камера“.
Toome vabas vormis välja mõned mõtted tehtud ettekandest ja Brexitist, mida kõrva taha panna:
- Soovi korral siseneda Suurbritannia turule, kontakteeru julgelt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega. EAS-i ongi loodud just Eesti firmade aitamiseks välisturgudele sisenemiseks, pakkudes muuhulgas erinevaid meetmeid nagu toetused, nõu andmine ja seminarid.
- Briti turule pääsemine on raske ning nõuab rohkesti omapoolset initsiatiivi. Kui kord oled juba “jala ukse vahele saanud”, läheb edasine juba kergemalt. Inglased eelistavad juhuslike ärikontaktide asemel pikaajalisi koostöösuhteid.
- Ärikontaktide jagamiseks kasutatakse LinkedIn keskkonda.
- “Otsustajad” on kaitstud sekretäride ja juhiabide tulemüüriga. Otsustaja mobiilinumbri teada saamine on juba suur võit.
- Turul esineb rohkelt petuskeeme. Nii UK-sse kauba müümise kui ka sealt kauba ostmise kontekstis. Esmakordsel koostööl uue potentsiaalse kauba ostjaga ning UK-sse kauba saatmisel, väldi ettemaksuta koostööd. UK-st kauba ostmise korral väldi ettemaksu tegemist, enne reaalse kauba kättesaamist. Petufirmadele on omased väga head koostöötingimused (soodne hind, lühikene maksetähtaeg), hea väljanägemisega kodulehed ning viitamine maailmas hästi tuntud brändidele.
- UK turust huvitatud ettevõtetel on oluline arvesse võtta, et asjad võtavad oluliselt rohkem aega, kui Eestis harjunud oleme. Tähtis on eelnevalt UK vastavat sektorit uurida ning alles pärast seda võib proovida, kas toode on sealsele ostjale sobiv või mitte.
- Eelarvamuses ja skeptilisus kõige osas, mis tuleb üle mere, on loomulik. Võimalusel registeeri oma ettevõtmine Suurbritannias (sh kodulehele Briti domeeni registreerimine, co.uk või .com). Domeeni .eu pigem vältida.
- Kultuurilisi tähelepanekuid:
- Inglastele ei sobi agressiivne müügistiil ega koheste vastuste nõudmine.
- Hea huumor on tere-tulnud.
- Spordist (eriti jalgpallist) rääkimine on parim viis kohtumise alustamiseks.
- Ära tunne end solvatuna, kui keegi ütleb Sulle love, dearie, või darling. Neid väljendeid kasutatakse kõnekeeles tihedalt.
- Kohtumistel riietu konservatiivselt.
- Aegadest ja lubadustest kinni pidamine on väga oluline.
- Kui Sind kutsutakse lõunale või õhtusöögile pubisse, ära räägi tööst.
Mis saab pärast Brexitit?
- Brexit toimub 29. märtsil 2019. aastal. Brexit tähendab Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust.
- Suure tõenäosusega toimub hard Brexit, mis tähendab Suurbritannia lahkumist ühisturult ning ühisest tolliliidust. Hard Brexiti korral rakenduvad kaupadele nii UK-sse eksportimisel kui ka sealt importimisel tollimaksud. Viimane tähendab omakorda kauba omahinna tõusu. Samuti tähendab see bürokraatiat tolliformaalsuste (eksport- ja importdeklaratsioonid) vormistamise näol.
- Milline on võimalik rakenduv tollimaksumäär? Seda täna keegi ei tea. Täpsemat infot jagab ETS Logistika deklarant Pille Kütt 2019.aastal, kui Brexit reaalselt toimunud on.
- Soft Brexiti korral ei lahku Suurbritannia ühisturult. Viimane tähendab seda, et tollimaksude tariif oleks 0 %, ehk tollimaksu ei rakendu (toote omahind ei tõuse). Sarnase mudeli järgi toimetavad näiteks Norra ja Island. Küll aga ei pääse eksport- ja importdeklaratsioonide vormistamisest.
- Põhjalikumalt on võimalikke stsenaariumeid lahanud konsultatsiooniettevõte Deloitte.
- ETS Logistika soovitab plaan B-ks (hard Brexit) valmis olla. Eelkõige peame selle all silmas võimalike alternatiivtoodete või -turgude leidmist Euroopa Liidust, juhuks kui tollimaksud rakenduvad.